7. Onur Yürüyüşü Davasına İlişkin Açıklamamız

Kamuoyunun hatırlayacağı üzere 2019 yılında 7. İzmir Onur Yürüyüşü ve diğer onur haftası etkinlikleri İzmir Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Hukuka aykırı bu karara karşı derneğimiz tarafından İdare Mahkemesinde dava açılmış, talebimiz üzerine onur yürüyüşleri dışındaki tüm etkinlikler hakkındaki yasak kararı kaldırılmıştı. Bunun üzerine İzmir Onur Haftası Komitesi tarafından basın açıklaması çağrısı yapılmış ve toplanan kitle barışçıl şekilde açıklamayı gerçekleştirip alandan dağılmıştı.

Ancak buna rağmen kolluk kuvvetleri tarafından dağılan gruba müdahale edilmesiyle 3’ü çocuk, 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların hepsine cezalandırılmaları talebiyle ceza davası açıldı. Derneğimizin hukuk koordinasyonunun da takip ettiği Çocuk Mahkemesinde görülen dava beraatle sonuçlandı ve karar kesinleşti.

Ülkemizde yıllardır barışçıl şekilde yapılan, giderek İzmir’in kültürünün bir parçası haline gelen onur yürüyüşlerinin engellenmesinin kendisi hukuka aykırı olandır. Genç LGBTİ+ Derneği olarak, bu davanın açılmasını dahi hak ihlali olarak nitelendiriyoruz. Asıl hedefin LGBTİ+’ların varlığı, özgürlük talepleri ve savunuculuğu olduğunu biliyoruz. Onur yürüyüşlerinin, çocuk veya yetişkin fark etmeksizin tüm LGBTİ+’ların hakkı olduğunu savunuyoruz.

Bizler; onur yürüyüşlerimizdeki taleplerimizi bulunduğumuz her yerde haykırmaya, hak ihlallerine dikkat çekmeye, her alanda görünürlüğü artırmaya ve yasaklarla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu vesileyle, aynı nedenlerle yargılanan 13 kişinin de beraat etmesinin hukukun kaçınılmaz gereği olduğunu bir kez daha vurguluyor ve 22 Aralık’ta yapılacak duruşma için kamuoyunu desteğe çağırıyoruz.

7. Onur Yürüyüşü Davasına İlişkin Açıklamamız” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s