Günay Özyıldız’ın Ardından Açıklamamız

Tetikleyici Uyarısı: Nefret saldırısı, cinayet.

Basına ve kamuoyuna,

Adalet hemen şimdi!

20 Kasım’dan bu yana İzmir’de yaşayan seks işçisi trans kadınlara yönelik olarak dört ayrı nefret saldırısı gerçekleşmiştir.

16 Ocak Pazar gecesi gerçekleşen transfobik nefret saldırısında Günay Özyıldız hayatını kaybetmiştir. İzmir’in Karabağlar ilçesinde gerçekleşen nefret saldırısı sonrasında iki kişi gözaltına alınmıştır.

20 Kasım 2021 tarihinden bugüne, 2 trans kadının katledildiği ve 2 trans kadının ağır yaralandığı, saldırıya şahit bırakılanlar ve tüm topluluğa yönelik olarak gerçekleştirilen bu transfobik nefret saldırılarının bağlantılı olup olmadığının aydınlatılmasını, faillerin nefret saikiyle işlenen cinayet ve suçlar için en üst sınırdan ceza almasını talep ediyoruz.

Gerçekleşen transfobik nefret saldırılarına yönelik cezai yaptırımların uygulanmasını, yasa yapıcıların, siyasilerin, sivil toplum örgütlerinin transfobik nefret saldırılarının önlenmesi için sorumluluk almasının altını yine, yeniden çiziyoruz.

Yaşamlarımız kıymetlidir! Yaşamak için güvenli alanlarımızın sağlanmasını ve korunmasını talep ediyoruz.Yaşanan bir nefret cinayetidir. Saldırının failinin en üst sınırdan ceza almasını talep ediyoruz.

Çok üzgün ve öfkeliyiz… Günay’ın yakınlarına ve hepimize başsağlığı diliyoruz.

Nefret saldırılarına karşı dayanışma içinde olduğumuzu ve hukuki süreç başta olmak üzere tüm sürecin takipçisi olduğumuzu duyururuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s