İzmir’de Yakın Zamanda Gerçekleşen Nefret Saldırılarına İlişkin Açıklamamız

Basına ve kamuoyuna,

Üzgün, öfkeli ve kaygılıyız…

Geçtiğimiz haftadan bugüne, İzmir’de seks işçisi trans kadınlara yönelik olarak en az üç ayrı nefret saldırısı gerçekleşmiştir.

20 Kasım Cumartesi akşamı Alsancak’ta iki farklı sokakta tek fail tarafından 1 saat arayla gerçekleştirilen iki farklı saldırıda iki trans kadın ağır yaralanmıştır. Saldırıya maruz bırakılan kadınlardan birinin tedavisi yoğun bakımda sürerken diğeri tedavisinin ardından taburcu edilmiştir. Görgü tanıkları tarafından özel yapım bir suç aleti kullandığı ve saldırılarının ardından ‘’bu tür saldırıların devam edeceği’’ yönünde tehditler savurduğu aktarılan fail, olayın ardından yakalanarak gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen bu transfobik nefret saldırılarından yalnızca 1 hafta sonra, 27 Kasım Cumartesi günü, Basmane tren garı önünde iki trans kadın transfobik nefret saldırısına maruz bırakılmıştır. Bu saldırı sonucunda saldırıya uğrayanlardan biri yaralı olarak kurtulmuş ancak yanındaki arkadaşı Berrak ağır biçimde yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.

Berrak’ın kaybı için çok üzgün ve öfkeliyiz… Yakınlarına ve hepimize başsağlığı diliyoruz.

Saldırının failinin yakalanması için derhal etkin soruşturma yürütülmesini ve nefret saikiyle işlediği cinayet için en üst sınırdan ceza almasını talep ediyoruz!

1 trans kadının katledildiği ve 3 trans kadının ciddi şekilde yaralandığı; saldırıya şahit bırakılanlar ve tüm topluluğa yönelik olarak gerçekleştirilen bu transfobik nefret saldırılarının bağlantılı olup olmadığı aydınlatılmalı, failleri en kısa sürede bulunarak nefret saikiyle işlenen cinayet ve suçlar için en üst sınırdan ceza almalıdır!

Gerçekleşen her iki nefret saldırısına maruz bırakılanlarla her türlü dayanışma içerisinde olduğumuzu; hukuki süreç başta olmak üzere tüm sürecin takipçisi olduğumuzu duyururuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s