Hande Buse Şeker Davası 7 Ekim 2021 Duruşması Hakkında Bilgilendirme

7 Ekim 2021 günü saat 12.30’da İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşen ve Bölge Adliye Mahkemesinin verdiği kararın değerlendirildiği duruşmada, dava ‘adli tıptan rapor beklenmesi’ nedeniyle dava, 30 Aralık saat 10.00’a ertelendi. Derneğimiz aktivistlerinin de katıldığı duruşmayı Covid-19 salgını nedeniyle alındığı söylenen “işi olduğuna dair evrak göstermeyenlerin adliyeye giremeyeceği” kararı nedeniyle az sayıda kişi izleyebildi. Dava sonrasında arabağlar Kent Konseyi Kadın Meclisi Şiddetle Mücadele Çalışma Grubu, adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hande Buse Şeker ve mağdur diğer trans kadınların davasının 26 Kasım 2020’deki karar duruşmasında sanık, müebbet hapis cezasının yanı sıra toplamda 42 yıl hapis cezası ile cezalandırılmıştı. Cezanın yeterli olmaması sebebiyle başvurduğumuz istinaf sürecinin sonucunda, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından dosyada verilen hüküm bozularak sanığa nitelikli kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talebimiz kabul edilmezken cinsel saldırı, yağma ve yaralama suçlarından verilen cezaların artırılması istendi. Öte yandan mahkeme, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının davaya katılmasını yasaya aykırı bulmuştu. Bugün gerçekleşen duruşmada Hande Buse Şeker ve arkadaşlarının avukatları, Bölge Adliye Mahkemesi’nin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın davaya katılmasının yasaya aykırı olduğu kararına itiraz ederek bu karara dayanak olarak Ceza Muhakemesi Kanunu’nun gösterildiğini ancak ilk derece mahkemenin 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun üzerinden bu kararı verdiğini hatırlattı. Bunun üzerine katil Volkan Hicret’in avukatı söz alarak “Aile arasında yaşanan bir olay değil” ve “Zaten öldürülen kişi kadın değil erkek” diyerek transfobik ifadelerle kararı savundu.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun uyarınca kadın cinayetleri davalarına katılma hakkı ve sorumluluğu bulunan bakanlığın davadan uzaklaştırılmasının, trans kadınları kadın olarak görmeyen ve nefret suçlarını besleyen transfobik zihniyetin ürünü olduğunu tekrar söylüyoruz! Trans kadınlar, kadındır!
Trans cinayetleri politiktir!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s