Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mezuniyet Töreninde Yaşananlar Hakkında Açıklamamız

27 Eylül’de gerçekleşen Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mezuniyet Töreninde, Psikoloji Bölümü mezunları sahneye çıkarken iki öğrenciye bir akademisyenin hedef göstermesi sonucu “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazılı maske taktıkları gerekçesiyle özel güvenlikler tarafından müdahale edilmiştir. Müdahale sırasında darp edilen öğrenciler yeni maske verileceği söylenerek kulise götürülmüş ve darp burada da devam etmiştir. Ardından öğrenciler sahneye geri döndüklerinde bu sefer özel güvenlikler ellerinde bulunan gökkuşağı bayrağı ve bi+ bayraklarını gerekçe göstererek öğrencileri ikinci kez darp etmişlerdir. Gökkuşağı bayrağına el koyan özel güvenlikler bayrağı “delil” olarak saklayacaklarını söylemiştir. Yaşanan olay sırasında tepki gösteren bir diğer öğrencinin yüzündeki “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazan maske özel güvenliklerce yüzünden çekilerek alınmış, destek olmak için gelen ve bayrağın alınmasını engellemeye çalışan bir öğrenci kolundan tutularak sürüklenmiş, tepki gösteren bir veli ise darp edilmiştir. Tüm engellemelere rağmen öğrenciler bi+ bayrağını sahnede taşımayı başarmıştır. Bu sırada da özel güvenlikler öğrencileri rahatsız etmeye devam etmiş, bayrak taşıyan öğrencilerin fotoğraflarını çekmişlerdir.

Yaşanan bu olay kadın ve LGBTİ+ nefretinin, İstanbul Sözleşmesine karşı saldırıların ve ifade özgürlüğüne yönelik engellemelerin somut bir göstergesidir. O sırada protokolde olan ve öğrencilerinin darp edilmesine sessiz kalan Edebiyat Fakültesi akademisyenleri, üniversite yöneticileri ve sahnede olan Psikoloji Bölümü akademisyenleri bu suça ortaklık etmiştir.

Psikoloji bölümünden mezun olup psikolog olarak meslek hayatına başlayacak ve gözlerinin önünde sınıf arkadaşlarının nefret suçuna maruz bırakılıp darp edilmesine sessiz kalan diğer mezunları da sessiz kalmalarının ne demek olduğunu düşünmeye davet ediyoruz.

Tüm bu baskı ve engellemelere karşı direnen mezunların yanında olduğumuzu hatırlatarak bir kez daha söylemek isteriz ki alışın, gitmiyoruz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s