Mersin Onur Haftası’na onlarca kurumdan destek!

Dört bir yandan onlarca kurum Mersin Onur Haftası’nın hedef gösterilmesine karşı ortak metin yayınladı: Nefrete karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz!

Mersin Onur Haftası’nın homofobik, bifobik ve transfobik gruplar tarafından hedef gösterilmesinin ardından hafta ve yürüyüş ile dayanışma büyüyor.

Dört bir yandan LGBTİ ve kadın örgütleri, insan hakları kuruluşları, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri yayınladıkları ortak metin ile “Nefrete karşı yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Mersin Onur Haftası yalnız değildir” dedi.

“Yaşamın olduğu her yerde varız!”

Metnin tamamı şöyle:

“Bu yıl Mersin’de üçüncüsü düzenlenen Onur Haftası; homofobik, bifobik ve transfobik gruplar tarafından tehdit ediliyor, hedef gösteriliyor. Mersin Onur Haftası Milat gazetesinin nefret söylemi içeren haberinden sonra, İslami analiz internet gazetesinde de hedef gösterildi. Onur Haftası Komisyonu; Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, İHH, Beyza Piliç, MÜSİAD, AGD, Memur Sen, Cihannuma Derneği’nin etkinlik yapacakları mekanları hedef alan toplu mesajları üyelerine gönderdiğini tespit etti.

“Geçtiğimiz yıllarda Ankara’da Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün yasaklanması, İstanbul’da onur yürüyüşlerine polis saldırısı ve tehditler, Denizli’de onur yürüyüşünün tehdit edilmesi ve daha birçok nefret eylemi; biz LGBTİ+ları, nefret ve ayrımcılık karşıtlarını yıldırmayı hedefledi. Bu yıl da Mersin Onur Haftası’nın tehdit edilmesi ile hedeflenen bu toplumun ve dünyadaki bütün toplumların parçası olan LGBTİ+’ları yalnızlaştırmak, güçsüzleştirmek ve dışlamaktan başka bir şey değildir.

“Bizler; homofobi, bifobi ve transfobiye karşı gettoları değil kentin tamamını istediğimiz mücadelemize devam edeceğiz. Kentlerde, sokaklarda, mahallelerde, köylerde, yaşamın olduğu her yerde varız. Yok saymanız, dışlamanız, şiddet uygulamanız sizin ayıbınız!

“Demokratik bir düzen ancak ve ancak ifade ve örgütlenme özgürlüğünün tesis edilmesiyle mümkündür. Haftaya çağrı metninde de denildiği gibi,

“Bugün payımıza düşen bu karanlık zamana aşkımız ve arzumuzla kafa tutarken, el konulan emeğimizin hesabını sormaya, kaderimizi başkalarının elinden almaya, geleceğimizi kendimiz tahayyül etmeye cesaret ettik. Bu cesaretimizi de; tıpkı sıkıştırıldığımız, sınırlandırıldığımız alanlarda; evde, sokakta, işyerinde, okulda yeniden filizlenen ve mozaik gibi yan yana gelerek birbirimizden aldık. Savaşa karşı barışın, korkuya karşı cesaretin, zulme karşı tüm ezilenlerin yanında dururken; başka bir dünyanın, cinselliğin, bedenin, hayatın mümkün olduğunu gördük.”

Suça ortak olmayın!

“Yetkililere sesleniyoruz: Suça ortak olmayın!

“Toplumsal barış ve huzuru tehdit edenler, ayrımcılık ve nefreti yaygınlaştıranlardır. Zulüm gören, yaşam hakkı elinden alınan, kentten sürülmek istenen LGBTİ+’ların kendilerini ifade edebildikleri Mersin Onur Haftası etkinliğinin güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuz.

“Onur Haftası’na ve LGBTİ+’lara yönelik tehdit ve saldırı çağrıları, insan haklarının temel ilkelerini çiğneyerek ifade ve örgütlenme özgürlüğümüzü ihlal ediyor. Gerçekleştirilen hakaretlerle açıkça nefret ve ayrımcılık suçu işlenmektedir. Bu tehditler karşısında yetkililere düşen biz LGBTİ+ bireyler için adaleti ve güvenliği sağlamaktır. Yetkililerin insan haklarına saygılı tutum alarak, barışçıl ve güven içinde bir Onur Haftası’nı gerçekleştirmemizi sağlaması gerekmektedir.

“Herkesi dayanışmaya davet ediyoruz”

“Bu şartlar altında ayrımcılığa karşı duran, temel insan haklarını savunan, eşitlik ve özgürlükten yana herkesi dayanışmaya davet ediyoruz. LGBTİ+’ların eşitlik ve özgürlük mücadelesi; bütün çeşitliliğiyle toplumun demokratikleşmesi mücadelesidir.

“Biz aşağıda imzası bulunan LGBTİ+ ve insan hakları kuruluşları olarak nefrete karşı yaşamı savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha belirtiriz. Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği, Mersin Onur Haftası Komisyonu ve Mersin’de yaşayan LGBTİ+’lar yalnız değildir!

“Sesimize kulak veren, özgürlük ve eşitliğin herkes için hava kadar elzem olduğunu bilen herkesi hafta boyunca bizlerle olmaya, el ele durmaya, nefrete karşı yaşamı savunmaya çağırıyoruz.

“Vardık, varız, var olacağız!”

İmzacılar:

 1. Afyon LGBTİ İnisiyatifi
 2. Aka-der Mersin Yenişehir Şubesi
 3. Anadolu LGBTİ+
 4. Buca Kent Konseyi Eşitlik Meclisi
 5. Bursa Özgür Renkler Derneği
 6. Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi
 7. Devrimci Proleterya
 8. Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu
 9. Edirne LGBTİ İnisiyatifi
 10. Ege Üniversitesi LeGeBİT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları ve Dayanışma Topluluğu
 11. Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube LGBTİ Komisyonu
 12. Eğitim-Sen Mersin Şubesi
 13. Flu Baykuş
 14. Günebakan Kadın Derneği
 15. Hacettepe Üniversitesi QueerDeer
 16. Halkevci Kadınlar
 17. Hêvî LGBTİ Derneği
 18. İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi LGBTİ Komisyonu
 19. İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
 20. İzmir Genç LGBTİ+ Derneği
 21. İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği
 22. Kaos GL Derneği
 23. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu
 24. Kadın Emeği Kolektifi
 25. KeSKeSoR Amed LGBTİ Oluşumu
 26. Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi
 27. Koza Kadın Dayanışma Derneği
 28. Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
 29. LezBiFem
 30. LİSTAG (LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Grubu)
 31. LGBTİ+ Kolektifi
 32. Manisa 7 Kuşak Araştırma Topluluğu
 33. Mersin MAYA-DER
 34. Mersin Onur Haftası Komisyonu
 35. Mersin 7 Renk LGBTİ Dayanışma Derneği
 36. MorEl LGBTİ Eskişehir
 37. Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği
 38. Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi
 39. Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi
 40. ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması
 41. Pembe Hayat LGBTİ Dayanışma Derneği
 42. Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD)
 43. SYKP Kadın Meclisi
 Haber: Kaos GL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s