8 İlden 14 LGBTİ Örgütü: Toplumsal Barış, Eşitlik, Özgürlük ve Adalet Tek Seçeneğimiz

Ankara, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Giresun, İstanbul, İzmir ve Mersin’den 14 LGBTİ örgütü “Renklerimizi soldurmaya çalışanlara inat mücadeleye devam edeceğiz. Bir an önce gözaltı ve tutuklamalara son verilmesini talep ediyoruz!” dedi.

510

Ankara, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Giresun, İstanbul, İzmir ve Mersin’den 14 LGBTİ örgütü son dönemde basına ve siyasetçilere yönelik baskılara ilişkin ortak açıklama yayınladı.

Cumhuriyet gazetesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik operasyon ve tutuklamalar ile KHK’larla kapatılan medya kuruluşlarına dikkat çeken LGBTİ örgütleri, “Yirmi yılı aşan örgütlü mücadelemiz boyunca amasız ve fakatsız insan haklarını savunduk. Bütün etnik, kültürel, dinsel ve cinsel farklılıkları yok ederek hepimizi birbirimize benzetmeye ve dolayısıyla bizi öldürmeye çalışan bu sistemin değişmesi gerektiğini vurguladık. Son yaşananlardan sonra bir kez daha mücadele çağrısı yapıyoruz” dedi.

OHAL’le birlikte uzatılan gözaltı süreleri ve işkencenin hiç olmadığı kadar yaygınlaştığını ve kolluk kuvvetlerinin baskısının arttığını söyleyen LGBTİ örgütlerinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Basın özgürlüğü ve özgürce siyaset yapabilmek demokrasinin vazgeçilmezidir. Antidemokratik, baskıcı uygulamalar, tutuklamalar, işkence, kayyım, gazete kapatmalar bir bütün olarak hepimizi tehdit ediyor. Toplumsal barış, eşitlik, özgürlük ve adalet tek seçeneğimiz. Son dönemde iktidarın hayata geçirdiği uygulamalar bu seçeneği yok etmeye çalıştığı kadar, birlikte yaşam tahayyül ve olanaklarını yok ediyor, gökkuşağının bütün renklerini soldurmaya, hepimizi kasvetli bir griye hapsetmeye çalışıyor.

“Renklerimizi soldurmaya çalışanlara inat mücadeleye devam edeceğiz. OHAL ve KHK cenderesini birlikte aşacağız. Biz, tüm cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, halk, inanç, etnik köken ve cinsiyetten insanlar, daha çoğuz!

“7 Kasım’dan son siyasi darbe girişimine kadar yaşananlar, basın yayın kuruluşlarına, HDP’ye, DBP’ye ve tüm siyaset alanına müdahaleler kabul edilemez. Bir an önce gözaltı ve tutuklamalara son verilmesini talep ediyoruz!” (ÇT)

İmzacı örgütler:
Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi
Flu Baykuş
Genç LGBTİ+
Gökkuşağı Giresun
Hêvî LGBTİ Derneği
İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
Kaos GL Derneği
Keskesor Amed LGBTİ
Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği
LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu (LİSTAG)
Mersin 7 Renk LGBTİ
Özgür Renkler LGBTİ Derneği
Pembe Hayat
SPoD

Haber: Bianet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s