Üniversitelerde LGBTİ+ Eşitliğinin İzlenmesi 2020 Raporu Yayında!

Üniversitelerde LGBTİ+ eşitliğinin ölçülmesi amacıyla pilot olarak Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversite’sine odaklanan “Üniversitelerde LGBTİ+ Eşitliğinin İzlenmesi 2020 Raporu” yayınladı. Üniversitelerde LGBTİ+ eşitliğinin ölçülmesi için Campus Pride Index tarafından hazırlanan kriterler yerelleştirilerek Türkiye’deki üniversite sistemine ve mevcut koşullara göre yeniden düzenlendi.

Yapılan çalışmada her iki üniversitenin mevzuatları, ders içerikleri, imkanları, akademik kadroları ve üniversite bünyesinde yürütülen tez çalışmaları bakımından hem açık kaynak araştırmalarıyla hem de bilgi edinme başvuruları yoluyla incelendi. Üniversite öğrencilerinden oluşan hak sahipleriyle mülakatlar yapılarak elde edilen verilerin doğrulaması yapıldı. Son olarak elde edilen veriler hazırlanan kriterlere göre değerlendirilerek Üniversite LGBTİ+ Eşitlik Endeksi üzerinden raporlandı. Hem raporlama aşamasında üniversitelerle kriterler paylaşılıp kendilerini değerlendirmeleri istendi hem de raporlama sonrası üniversitelerle sonuçlar paylaşıldı.

Üniversite LGBTİ+ Eşitliği Endeksi kriterlerine göre Ege Üniversitesi 73 puanlık kriter listesinden 6 puan alırken, İzmir Ekonomi Üniversitesi 5 puan aldı.

Etkiniz Avrupa Birliği Programı desteğiyle gerçekleştirilen çalışmanın tam metnine erişmek için tıklayın.

Reklam

Üniversitelerde LGBTİ+ Eşitliğinin İzlenmesi 2020 Raporu Yayında!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s