Hukuk Mücadelemiz Sonuç Verdi! Mahkeme Onur Yürüyüşü Yasağını İptal Etti

7. İzmir Onur Yürüyüşü’nün (2019) İzmir Valiliği tarafından yasaklanmasına ilişkin açtığımız iptal davasında İzmir İdare Mahkemesi talebimizi reddetmişti. Bunun üzerine istinaf kanun yoluna başvurarak, yani davayı üst mahkemeye taşıyarak talebimizde ısrarcı olmuştuk. İzmir Bölge İdare Mahkemesi, dava sonucunda talebimizi kabul ederek yasaklama kararını hukuka aykırı bulmuş ve kesin olarak kaldırmıştır. Bu kararın güncel insan hakları standartlarıyla uyumlu bir gerekçeyle ve oybirliğiyle alınmasından ayrıca mutluluk duyuyoruz.

Onur yürüyüşleri barışçıldır, yasaklanamaz demiştik! Mahkeme’nin kararından aynen aktarıyoruz: “Toplumun cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim bakımından farklılaşmış bir kesiminin maruz kaldığı nefret, ayrımcılık ve şiddete karşı toplumda duyarlılık ve farkındalık yaratmaya yönelik olduğu görülen “Onur Yürüyüşü” çoğulculuğa ve barış içinde bir arada yaşamaya katkı sağlayacağı için demokratik toplumda korunması gereken bir temel hak ve hürriyet kullanımıdır.”

Mahkeme aynı zamanda yasaklama kararının gerekçesinin, CİMER aracılığıyla gelen ihbarlara bakılarak, onur yürüyüşünün toplumun tepkisine neden olacağı, provokasyonların ve saldırıların yaşanabileceği ihtimaline dayandırılmasının ise; “Devletin yükümlülüğü toplanma özgürlüğünün korunması için gereken önlemleri almaktır” diyerek mevzuata uygun olmadığını tespit etti.

Karar alıcılar tarafından toplanma ve gösteri özgürlüğü dersi niteliğinde olan bu kararın esas alınmasını, hukuka aykırı işlemlere ve uygulamalara bundan sonra yer verilmemesini bekliyoruz. Onur yürüyüşü hakkımızdır, yasaklanamaz!

Hukuk Mücadelemiz Sonuç Verdi! Mahkeme Onur Yürüyüşü Yasağını İptal Etti” için bir yanıt

  1. Bu haber muhteşem inanılmaz çok sevindim 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🙏 izinli yürüyüş sadece İzmir için mi geçerli olacak… Teşekkürler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s