LGBTİ+ Dostu Belediyecilik İçin Kampanyamız Devam Ediyor

31 Mart seçimleri öncesi, LGBTİ+ların yerel yönetimlerden taleplerini belediye başkan adaylarına ve siyasi partilere iletmek üzere lobicilik ve sosyal medya kampanyası yürüttük. Süreç boyunca bizim talebimiz ya da partilerden gelen talepler üzerine birçok aday ve parti ile iletişime geçtik, beklentilerimizi birinci ağızdan kendilerine ilettik. SPoD ve Genç LGBTİ+ Derneği olarak hazırladığımız ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden LGBTİ+ örgütlerinin destekçisi ve takipçisi olduğu LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni’ni olabildiğince fazla adaya ulaştırmaya çalıştık. Adayların, LGBTİ+ kapsayıcı, eşitlikçi bir yerel yönetim anlayışını benimseyerek somut adımlar atmaları için söz vermelerini, metne imzacı olmalarını istedik.

Ulaştığımız belediye başkan adaylarından 27 aday protokole imzacı oldu. İmzacı adaylar içerisinde -resmi olmayan sonuçlara göre- dört aday seçildi. Protokole imzacı olan başkanların listesi:

  1. İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer
  2. Tunceli Belediyesi başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu
  3. İstanbul Şişli Belediye başkanı Muammer Keskin
  4. Tunceli Mazgirt Akpazar Belediye eş başkanı Orhan Çelebi

Bu tablo ile bir büyükşehir, bir il, bir ilçe ve bir belde belediye başkanı LGBTİ+ dostu bir belediye başkanı olacağı sözünü vermiş oldu. 

Seçim sürecinde görüştüğümüz ancak metni imzalamayan belediye başkanları ile de imza almak üzere görüşmelerimiz devam ediyor. Bunun dışında protokole imzacı olsun ya da olmasın tüm belediye başkanları ile özellikle stratejik plan hazırlama sürecinde bir araya gelmek için girişimlerde bulunacak, LGBTİ+ kapsayıcı politika ve hizmetlerin oluşturulması için çalışacağız.

Tüm imzacıları görmek için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s