LGBTİ Yasaklarını Genç LGBTİ’ye Sorduk: Yasak Olmayan İllerde de Tedirginlik Var

Genç LGBTİ Derneği’nden Barış Azar, LGBTİ etkinliklerin doğrudan yasaklanmadığı illerde de LGBTİ aktivistleri arasındaki tedirginliğe dikkat çekti; “Etkinliklerin güvenliğini arttırma konusunda çalışıyoruz” dedi.

İzmir merkezli Genç LGBTİ Derneği’nden Barış Azar, Ankara’dan başlayarak tüm illere yayılmaya başlayan LGBTİ etkinliklerine yönelik yasak ve engellemeleri bianet’e değerlendirdi.

LGBTİ etkinliklerin doğrudan yasaklanmadığı illerde de LGBTİ aktivistleri arasındaki tedirginliğe dikkat çeken Azar, İzmir’de etkinliklere devam ettiklerini ancak çok da göze batmamaya çalıştıklarını belirtti.

Azar, Ankara’daki yasağın Genç LGBTİ de dahil birçok dernek ve oluşumu etkilediğini, örneğin derneklerin kapasitesinin arttırılmasına yönelik atölyelerin de yasak nedeniyle iptal edilen etkinlikler arasında olduğunu vurguladı.

İnsanların etkinliklere gelmeye çekindiğini belirten Azar, Genç LGBTİ’nin “etkinliklerin güvenliğini arttırma” konusunda çalışmalara başladığını ifade etti.

İzmir’de henüz bir yasaklama girişimi, bildiğimiz kadarıyla olmadı. Bu yasaklar sizi etkiledi mi?

Doğrudan bize karşı bir yasaklama olmadı ancak kitle içinde bir tedirginlik hali söz konusu. Etkinliklere gelenler, biraz korkuyla geliyor. Biz de bir etkinlik düzenlerken, yasaklanma korkusu yaşıyoruz.

Sonuçta bir etkinlik düzenlediğimizde, oraya insanları çağırdığımızda, tüm sorumluluğu biz almış oluyoruz. Şu anda da provokasyona çok açık bir dönemdeyiz. Akit ve Takvim gibi kuruluşların haberleri altındaki yorumları okumak bile yeterince tedirgin edici. . Bu yasaklardan mutlu olan ve hatta yetersiz olduğunu düşünen bir güruh var ve siz yapmazsanız biz yaparız, şeklinde konuşuyorlar.

Ankara’daki süresiz yasak sizi etkiledi mi?

Ankara’da çok fazla etkinlik iptal oldu. Bunların bir kısmı kapasite geliştirme konusundaydı ve biz de katılacaktık. Biz bu etkinliklerden faydalanamıyoruz. Ankara’daki örgütler de şu an pek rahat bir dönem geçirmiyorlar. Ayrıca Ankara’daki örgütlerle ortak bir etkinlik söz konusu olduğunda, diğer paydaşların hedef göstermeden çekinmesi söz konusu olabiliyor.

Böylesine bir yasaklama öngörmüş müydünüz? Sizce nereden çıktı bu yasak?

OHAL’le birlikte zaten susturma hali vardı. Genel ahlak meselesi üzerinden kontrol edilmesi gerekli bulunmuş ve LGBTİ hakları konusunda söylem üreten gruba ket vurulması istenmiş, gibi geliyor.

Muhtarlar toplantısında yapılan açıklamadan sonra insanlar LGBTİ etkinliklerini yasaklamayı görev bildi. Yerel idarecilerin keyfiyetine de bağlı hamleler. Bir yerde Valilik yasaklıyor, bir yerde kaymakamlık, bir yerde emniyet…

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü’nde basın açıklaması vardı. Polisler açıklamanızı yapın, yürüyüş olmasın, gidin, dediler. Orada bir sorun çıkmadı. Bir taraftan sistemli bir şey de değil yani.

1-10 Aralık arasında HIV/AIDS farkındalığıyla ilgili bir dizi etkinlik vardı. Şu an onlar devam ediyor. Ama duyurusunu çok fazla yapmıyoruz. Çok fazla göze batmadan bunları yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan da etkinlik güvenliği nasıl artırılır, diye çalışıyoruz.

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Haber: Çiçek Tahaoğlu (bianet)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s