“Yerel yönetimlerin eşitlik birimleri tüm ötekiler için çalışma yürütmeli”

Genç LGBTİ+ Derneği, İzmir Büyük Şehir Belediyesi Eşitlik Birimi ile görüştü.

Genç LGBTİ+ Derneği ve Buca Kent Konseyi Eşitlik Meclisi’nden Can Karahan ve Mahmut Şeren, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü’ne bağlı Eşitlik Birimi’ni ziyaret etti.

Bu ziyarette Genç LGBTİ+ Derneği, “LGBTİ Dostu Belediyecilik Çalışmaları” hakkında bir sunum yaptı. Sunumda yerel yönetimlerin LGBTİ’lere yönelik politikaları ve hizmetleriyle birlikte İBB’nin neler yapabileceğine dair öneriler de yer aldı. Toplantıda ayrıca Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin hazırladığı ”Belediye Eşitlik Endeksi Kriterleri” gözden geçirildi. Bu kriterlerin eşitlik ilkesine inanan, ayrımcılık karşıtı yerel yönetimlerde hayata geçirilmesi gerektiği konuşuldu.

”LGBTİ dostu bir İzmir”

Samimi bir sohbet havasında gerçekleşen toplantıda Eşitlik Birimi’nin “LGBTİ Dostu bir İzmir” için neler yapabileceği istişare edildi. Görüşmede, eşitlik birimlerinin tüm “ötekileştirilenler” için çalışma yürütmesi gerektiği, kentin ihtiyaçlarının doğru tespiti için LGBTİ alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde olmak gerektiği belirtildi.

Toplantıda Eşitlik Birimi olarak İzmir’de LGBTİ+ alanında çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarıyla bir süredir iletişim halinde olduğuna dikkat çekti. Ağırlıklı olarak kadın-erkek eşitliği ve kadına yönelik şiddet alanında çalışan Müdürlüğün “toplumsal eşitlik” perspektifi ile çalışmalarını genişletmek yönünde bir bakış açısına sahip olduğu gözlemlendi.

Haber: Kaos GL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s