Danışmanlık Hizmetleri

Birden fazla kanal aracılığıyla danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Her geçen gün bu hizmetleri çeşitlendirmek için çalışmaktayız. Aynı hassasiyetle danışma konularını da (açılma, askerlik, hak temelli talepler, cinsel sağlık, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili sorular, beden geçiş süreci, …) çeşitlendirmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Yeni ortaklıklar geliştirerek hizmet kaynaklarımızı güçlendiriyor, danışmanlık verdiğimiz konuları da yeni politikalar üreterek arttırıyoruz. Bu konuların kapasitesini arttırmayı stratejik bir hedef olarak tanımlıyoruz.

Yüz Yüze Akran Danışmanlığı

Genellikle kendi ofisimizde, randevu usulüyle verdiğimiz akran temelli bir hizmettir. Bireylerin ihtiyaç duydukları konularda akranlarından yardım ve destek almasını amaçlar. Her insanın biricik olduğu bilinciyle, eleştirmeden ve yargılamadan yürüttüğümüz bir hizmettir. Randevu almak için sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Online Danışmanlık

Genç LGBTİ+ Derneği danışmanlarına ulaşabileceğiniz en hızlı yollardan birisi de online danışmanlıktır. İhtiyaç gidermek ya da kendini güçlendirmek için yüz yüze danışmayı çeşitli nedenlerle tercih etmemiş veya imkanı oluşmamış kişiler için sunduğumuz bir hizmettir. Sosyal medya veya mail yoluyla bize ulaşabilirsiniz.

danisma@genclgbti.org
facebook.com/genclgbti
instagram.com/genclgbti
twitter.com/genclgbti

Telefon Hattı

Yardım ve/veya destek alanın doğru ve güvenilir bilgi alma kaynaklarından birini de telefon hattımız oluşturur. Tıpkı yüz yüze ve online danışmanlık hizmetlerimiz gibi telefon hattımızla sağladığımız görüşmelerin içeriği de korunmaktadır. Facebook sayfamız üzerinden takip edebileceğiniz çalışma saatleri içerisinde bize telefonla ulaşabilirsiniz.

0(232) 464 03 30

Hukuki Danışmanlık

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinden doğan hak temelli taleplere yönelik hukuki danışmanlık vermekteyiz. Gönüllü avukat ağımızla verdiğimiz danışmanlık kapsamında doğrudan bir avukatlık hizmetimiz bulunmamasının yanı sıra daha çok hukuki olarak kapasite güçlendirmeyi ve bilgi edinmeyi sağlayan bir danışmanlık hizmetidir.

hukuk@genclgbti.org

Psikolojik Danışmanlık

Genç LGBTİ+ Derneği, İzmir’de yaşayan LGBTİ+’lar için psikolojik danışmanlık hizmeti sunuyor!

Destek Hizmeti Kimlere Yönelik Sunulmaktadır?

Psikolojik destek hizmeti, yalnızca 18 yaş üstü ve İzmir’de yaşayan LGBTİ+’lar için Covid-19 pandemisi sağlık önlemlerine uygun olarak yüz yüze veya çevrimiçi olarak sağlanabilmektedir.

Destek, şu an için yalnızca Türkçe dilinde sağlanabilmektedir.

Desteğin Kapsamı Nedir?

Psikolojik danışmanlık hizmeti; kendini LGBTİ+ olarak tanımlayan herkesin cinsiyet kimliği, cinsiyet ifadesi, cinsel yönelim ve psikolojik sağlıkla ilişkili alanlarda ayrımcılığa ve şiddete maruz bırakılmadan psikolojik desteğe erişebilmesini amaçlamaktadır.

Destek hizmeti, ön görüşmeyi ve ardından cinsiyet kimliği, cinsiyet ifadesi ve cinsel yönelim alanlarında eğitim almış ve LGBTİ+’larla çalışma deneyimi olan uzmanlara yapılan yönlendirmeyi kapsamaktadır.

Uzman yönlendirmesi belirli bir oturum sayısıyla sınırlı olarak danışanların ekonomik koşullarına uygun olarak yapılabilmektedir.

Hangi Konularda Destek Alabilirim?

Psikolojik destek sürecinde ihtiyaç duyduğunuz her alan ve sorunla ilgili çalışmak mümkündür. Bu bağlamda her türlü deneyime ilişkin destek alabilmek mümkün olabilmekle birlikte genel olarak aşağıda yer alan konularda destek görüşmeleri ve uzman yönlendirmesi yapılmaktadır:

• Açılma süreci ve ilişkili güçlükler
• Cinsiyet uyum süreci ve ilişkili güçlükler
• Duygusal sıkıntı ve güçlükler (kaygı, stres, öfke, depresif duygu durumu vb.)
• Gündelik hayatta ve yakın ilişkilerde (aile, arkadaş, partner vb.) yaşanan sorunlar
• Travmatik deneyimler
• Yas ve kayıp

** Kriz durumlarında, intihar ve acil müdahale gereken durumlarda ihtiyaç duyulan müdahalenin gerçekleştirilmesi mümkün olmadığından bu hizmete başvurmak uygun değildir. Bu tür durumlarda, 112’i acil hattını arayabilir ve/veya en yakın acil servise başvurarak psikiyatrik müdahale ve/veya tedavi alabilirsiniz.

Nasıl başvurabilirim?

Psikolojik destek hizmetine profilde yer alan linkteki ‘Psikolojik Danışmanlık Hizmeti’ sekmesi üzerinden, danisma@genclgbti.org adresine e-posta atarak veya (0232) 464 03 30 no’lu danışma hattını arayarak başvurabilirsiniz.

Uzman Yönlendirilmesi

Verdiğimiz tüm danışmanlık hizmetlerinin dışında doğrudan bir uzmanı gerektiren taleplerde ilgili uzmana erişimi kolaylaştırmayı sağlar. Talebe göre destek ve/veya yardımın güçlendirilmesi için tercih ederiz. Çeşitli iş birlikleriyle oluşturulmuş ve güçlendirilmeye devam eden uzman ağlarıyla, talebin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla verdiğimiz bir hizmettir.