COVID-19 ve Seks

New York Sağlık Departmanı tarafından hazırlanan ve SPoD Danışma Hattı Sorumlusu Cem Öztürk tarafından Türkçeleştirilen “COVID-19 ve Seks” başlıklı öneriler listesi SPoD tarafından yayınlandı. Aşağıda listenin tam metnini bulabilirsiniz.

COVID-19 yayılımını azaltmak için herkes evde kalmalı ve başkalarıyla teması en aza indirmelidir.
•          Peki seks yapabilir misiniz? COVID-19 yayılımını engellerken seksten nasıl keyif alabileceğinize dair bazı önerileri sizin için bir araya getirdik.

1.         COVID-19’un nasıl yayıldığını öğrenin.
•          Virüsü COVID-19 taşıyan başka bir kişiden alabilirsiniz.
–           COVID-19 taşıyan bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında yaklaşık 2 metre mesafedeki kişilere virüs geçebilir.
                        –           Virüs, bu kişilerin tükürük ve mukuslarıyla doğrudan temas yoluyla geçebilir.
            •          COVID-19 ve seks konusunda hala öğreneceğimiz çok şey var.
–           COVID-19, virüsle enfekte olan kişilerin dışkılarında tespit edildi.
                        –           COVID-19, meni veya vajinal sıvıda henüz bulunmadı.
–           Diğer koronavirüslerin cinsel yolla etkili biçimde aktarılmadığını biliyoruz.

2.         Yakınınızdaki kişilerle seks yapın.
•          En güvenli seks partneriniz kendinizsiniz. COVID-19, mastürbasyonla yayılmaz. Özellikle seks öncesi ve sonrası ellerinizi ve seks oyuncaklarınızı su ve sabunla en az 20 saniye boyunca yıkarsanız.
            •          Bir sonraki en güvenli partner, birlikte yaşadığınız partner(ler)inizdir. Seks dahil olmak üzere yakın teması yalnızca küçük bir insan çevresiyle sınırlı tutmak, COVID-19 yayılımını önlemeye yardımcı olur. Yalnızca onay veren partnerlerle seks yapın.
            •          Aynı evde yaşamadığınız partnerlerle seks dahil yakın temastan kaçınmalısınız. Eğer aynı evde yaşamadığınız kişilerle seks yapıyorsanız, mümkün olduğunca az sayıda partnere sahip olmalısınız.
•          Seks partnerlerinizle genellikle internetten tanışıyorsanız veya geçiminizi seks yaparak sağlıyorsanız, yüz yüze randevulara ara vermeyi düşünmelisiniz. Video randevular, seksting (sanal seks) veya sohbet odaları gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

3.         Seks esnasında dikkatli olun.
•          COVID-19, öpüşmeyle kolaylıkla geçebilir. Yakın temasta olduğunuz sınırlı çevreye dahil olmayan kişilerle öpüşmekten kaçınmalısınız.
•          COVID-19, rimming (ağız-anüs teması) ile yayılabilir. Anal bölgede bulunan virüs, ağzınıza girebilir. Rektal lavaj bu konuda etkili bir temizlik yöntemi değildir.
•          Kondom ve dental bariyer kullanmak, tükürük veya dışkı ile teması azaltabilir. Özellikle oral veya anal seks esnasında.
•          Seks öncesi ve sonrası yıkanmak, her zamankinden daha çok önemli.
–           Ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye boyunca sık sık yıkamalısınız.
–           Seks oyuncaklarınızı ılık su ve sabunla temizlemelisiniz.
–           Video sohbetler, porno izlemek veya herhangi bir kullanım için başkalarıyla paylaştığınız klavye ve dokunmalı ekranları dezenfekte etmelisiniz.

4.         İyi hissetmiyorsanız veya partneriniz iyi hissetmiyorsa seks yapmayın.
•          Sizin veya bir partnerinizin COVID-19 taşıma ihtimali varsa, seks yapmaktan ve özellikle öpüşmekten kaçınmalısınız.
•          Hasta hissetmeye başlarsanız, COVID-19 belirtileri göstermek üzere olabilirsiniz. Bu belirtiler ateş, öksürük, boğaz ağrısı veya nefes darlığıdır.
•          Sizde veya partnerinizde daha ağır bir COVID-19 tablosuna yol açacak bir tıbbi durum söz konusuysa, seks yapmaktan vazgeçmeniz gerekebilir.
–           Bu tıbbi durumlar şunlar olabilir: Akciğer hastalığı, kalp hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), kanser veya zayıflamış bağışıklık sistemi (örneğin, baskılanmamış HIV enfeksiyonu ve düşük CD4 sayımı).

5.         Cinsel yolla aktarılan enfeksiyonları (CYAE’ler) ve plansız gebelikleri önleyin.
•          COVID-19 yayılımı sonucu ilerleyen haftalarda çeşitli sağlık hizmetlerinde sınırlamalar yaşanabileceğini unutmamalısınız. Hastanelere yalnızca gerektiğinde ve önceden randevu alarak gitmelisiniz.
•          HIV: Kondom kullanmak, temas öncesi profilaksi (PrEP) almak ve belirlenemeyen viral yüke sahip olmak, HIV geçişini önlemeye yardımcı olur. B=B ve HIV hakkında daha fazla bilgi için Pozitif-iz, Pozitif Dayanışma, Pozitif Yaşam ve Kırmızı Kurdele’nin internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
•          Diğer CYAE’ler: Kondom kullanmak diğer CYAE’lerin geçişini önlemeye yardımcı olur. Daha güvenli seks ve CYAE’ler hakkında daha fazla bilgi için LGBTIsagligi.org’u ziyaret edebilirsiniz.
•          Plansız gebelik: Bu süreç boyunca etkili bir doğum kontrol yöntemine erişiminiz olduğundan emin olun. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakkındaki sorularınız için TAP Vakfı tarafından desteklenen Alo OKEY Cinsel Sağlık Bilgi Hattı’nı arayabilirsiniz.

6.         SPoD LGBTİ+ Danışma Hattı’nı arayın.
•          Sosyal uzaklaşma nedeniyle zaman zaman yalnız ve stresli hissedebilirsiniz. Danışma Hattı gönüllülerimiz sizin için bu süreçte hat başında olmaya devam edecek.
•          Sohbet etmek ve sosyalleşmek için, hafta içi 12.00-18.00 arası 0850 888 54 28 numaralı telefondan arayabilir, danisma@spod.org.tr adresinden yazabilirsiniz.
•          Danışma Hattı duygusal desteğin yanı sıra, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık ve şiddet, cinsel sağlık ve CYAE’ler, cinsiyet uyum süreci, askerlik süreci ve açılma süreci konularında hizmet vermektedir.
•          Dernek ofisimiz bu süreçte kapalı olsa da, hukuki danışmanlık ve psikolojik destek ekiplerimiz çalışmaya devam ediyor.

Kaynak: New York Sağlık Departmanı, 27.03.2020
Çeviren ve düzenleyen: SPoD Danışma Hattı Sorumlusu Cem Öztürk. Kendisine teşekkürü borç biliriz.

Burada yer alan öneriler,  durum ilerledikçe değişebilir.